1.
Слънце между клоните. С лъчите
всяка жива твар сега пробуди.
Виждам, че снегът студен покрит е
сякаш със прашец от пеперуди.
И навлизам във гората. Никой
няма освен мен във тоз покой.
Птичи гласове протяжно никнат.
Чувствам се отново сам и свой.
Катеричи скок – и хоп! – от клоните
срутва се сребриста зимна феерия.
С толкова молби към небосклоните,
Бога търсих – а пък прах намерих.
А от изток бликат пак лъчи,
тъй далеч от низостта ни, хорската,
и в гората нищо не личи –
само светлина – като таворската.
2.
Разхождам се. Сред зимните кулиси
на лед се грее слънцето. Блести
в безброй искрящи скрежни светлописи,
и ти си пак сред руските мечти.
И чувстваш се призван таз зимна феерия
ти да възпееш в мелодичен звук.
Тъй дълго търсих себе си – намери ме
със морза разтуптеният качук
на хижата - тъй малка - сякаш лебед
е кацнал в белоснежната гора.
И враства във снега с краченца бели,
и кряска ми със гагата: „Ела!...
Камина има вътре – и постеля
за двама, а пък може и за сам.
Проспи, проспи ненужната неделя
край самовара с облак прах голям.
Камината със плам раздухай. После
от мен тръгни към друг, последващ връх
Когато други дойдат тук на гости,
постелята ще помни твоя дъх“.
3.
Безлюдна тишина и бял саван.
Снегът покрил е близките баири.
Що търся тук, от вятъра довян?...
Кому са нужни беглите ми дири?...
Единствено лисичите следи
кръстосват мойте стъпки вкаменени.
Изпод леда – подпочвени води
бълбукат със прохладните си вени.
И целият пейзаж – подно жив,
тупти със вени, сняг, тъма и лишеи.
Със птичето посвирва сив мотив,
с лисичето издън земята диша.
Излъхва пара той – подобно дъх,
глава поглаща с рошави дървета.
Със дланите от белоснежен мъх
помахва към смълчаните полета.
И нещо в мен обръща се – и знам,
че всеки образ слово ще подири.
И вече се не питам аз, пиян
от щастие, тъга, копнеж и свян,
кому са нужни светлите ми дири.