Коя си - спътник вечен - мъж или жена?
Мой враг ли си или приятел неизменен?
Различна си и всякога една -
ти - неразлъчна вяра ли, или съмнение?
В петното слънчево на срещната стена,
в зори се вдигаш с мен заруменена
и удължена в лампената светлина
среднощ като съпруга лягаш с мене.
Вървя ли, винаги ме следваш към деня
и винаги ме водиш към нощта -
привърженица на живота и съня.
Коя си - любовта, съдбата, съвестта?
Кога умра, дали ще легнеш с мене в гроба -
като вдовица древна - и прокоба?
върни се | съдържание | продължи