|
Проливен дъжд, и животът е подгизнал като небето
на този тъмен август. Сестра ми, слънцето,
седи тъжна в жълтата си стая и не иска да излезе.
Всичко отива по дяволите; планините вдигат пара
като чайник, реки преливат; но
тя пак не излиза да спре дъжда.
В стаята си е, докосва влюбено стари неща,
моите стихове, прелиства фото албума. Даже ако падне гръм
сякаш чинии се трошат в небето,
тя не се показва.
Нима не знаеш че те обичам, но съм безпомощен
пред дъжда? И започвам бавно да се уча
да обичам мрачните дни, димящите хълмове,
въздуха с клюкарите комари,
и да отпивам от лекарството на разочарованието,
така че когато, сестрице, се появиш
и разделиш дъждовните мъниста,
с цветя на челото и с очи пълни с прошка,
не всичко ще е както беше, но ще е истинско
(разбираш ли, те няма да ме оставят да обичам
както искам) защото, сестрице, тогава
ще съм се научил да обичам и мрачните и светлите дни,
черния дъжд, белите хълмове, докато някога
обичах само собственото си щастие и теб.
върни се | съдържание | продължи
|